Podpora v nezamestnanosti a živnosť

Rok 2025

Ľudia pracujúci na živnosť nie sú tak dobre chránení ako tí, čo pracujú na hlavný pracovný pomer. Živnostník má nárok na podporu v nezamestnanosti iba za určitých okolností. Ak pracujete na zmluvu, šanca na získanie dávky je oveľa vyššia. Zároveň musíte platiť poistenie v nezamestnanosti 730 dní za posledné 4 roky. V tabuľke si môžete pozrieť, za akých okolností získate nárok na dávku v nezamestnanosti.

Živnostník a nárok na dávku v nezamestnanosti:

Situácia živnostníka Nárok na dávku
Pozastavená živnosť a SZČO platil poistenie v nezamestnanosti áno
Pozastavená živnosť a SZČO neplatil poistenie v nezamestnanosti nie
Ukončené podnikanie a živnostník platil poistenie v nezamestnanosti áno
Ukončené podnikanie a živnostník neplatil poistenie v nezamestnanosti nie
Aktívna živnosť s nízkym príjmom nie

Musíte pozastaviť alebo zrušiť SZČO

Často nastáva situácia, že človek chce odísť z práce a začať podnikať. V práci dá výpoveď a chce ísť na podporu v nezamestnanosti. Na to, aby ste mali nárok na dávku v nezamestnanosti, nemôžete mať aktívnu živnosť. Živnosť nemusíte rušiť, stačí vám ju pozastaviť na určité obdobie. V prípade pozastavenej alebo zrušenej živnosti môže vzniknúť nárok na podporu.

Poistenie v nezamestnanosti u živnostníka je dobrovoľné

Netreba zabúdať na fakt, že platenie sociálnych odvodov u SZČO nie je automatické. Navyše začínajúci živnostník ani neplatí sociálne odvody. Ak už aj niekto platí sociálne poistenie, väčšinou neplatí poistenie v nezamestnanosti, ktoré nie je povinné. Tým pádom nemá ani nárok na dávku v nezamestnanosti. Na podporu máte nárok len v tom prípade, ak ste ho platili minimálne 730 dní za posledné 4 roky. Poistenie v nezamestnanosti nemusí byť hradené len zo živnosti, môže to byť napríklad aj prácou na hlavný pracovný pomer.